Barometr skutecznej aktywizacji – Badanie satysfakcji z pracy i jej oddziaływania na życie społeczne osób z niepełnosprawnościami
Autor: Fundacja Aktywizacja
Data publikacji: 05/2021
Tematyka: Gospodarka i rynek pracy | Niepełnosprawni | Polityka społeczna
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport prezentuje wyniki badania satysfakcji z pracy osób z niepełnosprawnościami na polskim rynku pracy w latach 2020-2021. W raporcie przedstawiono dane dotyczące zatrudnienia, wynagrodzeń, dostępu do urlopu, szkoleń, awansu, BHP, ryzyk dla zdrowia, satysfakcji z pracy, relacji w pracy oraz wpływu pracy na życie i aktywność społeczną badanych. Badanie objęło 577 osób z niepełnosprawnościami, które minimum 6 miesięcy przed badaniem weszły na rynek pracy. Wyniki badania pozwalają na identyfikację czynników wpływających na jakość zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz potrzeb badanych. Raport zawiera wnioski i rekomendacje dla pracodawców, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
Wnioski
Wnioski
- 81,1% ankietowanych po 6 miesiącach od podjęcia zatrudnienia nadal miało tę samą pracę.
- Co czwarta osoba z badanej grupy pracowała jako pracownik/czka ochrony, portierni, dozorca/czyni, kolejne grupy pracownicze reprezentowane przez ankietowanych to: sprzedawcy/osoby pracujące na stanowiskach związanych z obsługą klienta (12,7%), pracownicy biurowi (9,3%), sprzątający (8,5%) oraz pracownicy gospodarczy/porządkowi (8,5%).
- Niemal wszystkie osoby ankietowane zatrudnione są na podstawie umowy o pracę (98%), pozostałe pracują na podstawie umów cywilno-prawnych, tj. zlecenia i o dzieło.
- Zarobki osób z niepełnosprawnościami są bardzo niskie i od lat nie widać w tej kwestii istotnej poprawy.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Pracodawcy powinni zwracać większą uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, oferując im szkolenia i możliwości rozwoju, a także elastyczne formy zatrudnienia.
- Zasadne byłoby wyrównanie ewentualnych różnic płacowych pomiędzy pracownikami pełnosprawnymi i z niepełnosprawnościami.
- Instytucje rządowe powinny tworzyć programy i projekty mające na celu poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
- Warto zwiększyć liczbę miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, co przyczyni się do poprawy ich sytuacji na rynku pracy.
- Badani zwracają uwagę na wpływ pracy na ich życie prywatne i aktywność społeczną, co wskazuje na potrzebę tworzenia elastycznych form zatrudnienia.