close

Raport

W tematyce: Administracja publiczna

Opinia prawna dotycząca art. 8 ust. 4 ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego

Data publikacji: 01/2022

Link źródłowy: kliknij tutaj

Skopiuj link do raportu
Pobierz raport w PDF
icon

Streszczenie

icon

Streszczenie

Raport to opinia prawna dotycząca interpretacji art. 8 ust. 4 ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Autor, prof. dr hab. Józef Koredczuk, analizuje zasadę słuszności, która jest przedmiotem badania w kontekście art. 8 ust. 4 ustawy. W raporcie omawia on również związek między art. 8 ust. 1 i ust. 4 ustawy oraz kwestię zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Raport zawiera szczegółowe omówienie zagadnień prawnych związanych z interpretacją art. 8 ust. 4 ustawy, a także odniesienia do orzecznictwa sądowego i innych źródeł prawa.

icon

Wnioski

icon

Wnioski

1. Zasada słuszności, która jest przedmiotem badania w kontekście art. 8 ust. 4 ustawy, jest ściśle powiązana z zasadą ne bis in idem, a także z zasadą równoważności stwierdzenia nieważności orzeczenia z uniewinnieniem oskarżonego. 

2. W przypadku wniosku o uzupełniające świadczenie, należy sprawdzić, czy występuje sama osoba represjonowana, czy też osoby uprawnione, tj. małżonek, dzieci i rodzice .

3. W przypadku, gdy w wyniku rewizji nadzwyczajnej, kasacji lub wznowienia postępowania prawomocnie zasądzono odszkodowanie, przepis ust. 1 nie ma zastosowania .

4. W przypadku osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, które chcą ubiegać się o odszkodowanie za poniesione szkody i zadośćuczynienie za doznane krzywdy, ważne jest, aby dokładnie poznać przepisy ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec tych osób oraz orzecznictwo sądowe w tej sprawie

icon

Główne rekomendacje

icon

Główne rekomendacje

1. Osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, które chcą ubiegać się o odszkodowanie za poniesione szkody i zadośćuczynienie za doznane krzywdy, powinny dokładnie zapoznać się z przepisami ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec tych osób oraz orzecznictwem sądowym w tej sprawie. 

2. W przypadku wniosku o uzupełniające świadczenie, należy dokładnie sprawdzić, czy występuje sama osoba represjonowana, czy też osoby uprawnione, tj. małżonek, dzieci i rodzice .

3. W przypadku, gdy w wyniku rewizji nadzwyczajnej, kasacji lub wznowienia postępowania prawomocnie zasądzono odszkodowanie, przepis ust. 1 nie ma zastosowania .

4. W przypadku interpretacji art. 8 ust. 4 ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, należy uwzględnić zasadę słuszności, która jest ściśle powiązana z zasadą ne bis in idem, a także z zasadą równoważności stwierdzenia nieważności orzeczenia z uniewinnieniem oskarżonego.

Skopiowano!

Skip to content