Postępowania dyscyplinarne przeciwko sędziom sądów powszechnych w Polsce – raport z monitoringu w 2022 roku
Data publikacji: 02/2023
Tematyka: Administracja publiczna | Prawo
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport HFPC podsumowuje, jakie elementy w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów wymagają pilnej poprawy w świetle dotychczas wydanych wyroków TSUE i ETPCz oraz wskazuje pożądany kierunek zmian. Raport zawiera również obszerną analizę przepisów prawa przyjmowanych od 2018 r., uwzględniając zmiany legislacyjne, które weszły w życie w lipcu 2022 r. z inicjatywy Prezydenta RP oraz kolejne propozycje nowelizacji.
Wnioski
Wnioski
1. W Polsce istnieją poważne problemy związane z postępowaniami dyscyplinarnymi przeciwko sędziom sądów powszechnych, w tym z ich długością i brakiem przejrzystości.
2. Wiele postępowań dyscyplinarnych wydaje się mieć charakter polityczny, co stanowi zagrożenie dla niezależności sądownictwa.
3. W niektórych przypadkach sędziowie sądów dyscyplinarnych nie przestrzegają standardów międzynarodowych dotyczących niezależności i bezstronności sędziów.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
1. Istnieje potrzeba reformy systemu dyscyplinarnego, w tym wprowadzenia przejrzystych procedur i zwiększenia niezależności sądów dyscyplinarnych.
2. Zapewnienie niezależności sądów dyscyplinarnych poprzez wprowadzenie zasad dotyczących wyboru i odwoływania sędziów oraz zapewnienie odpowiednich środków finansowych i kadrowych.
3. Wzmocnienie roli Rzecznika Praw Obywatelskich i innych organów nadzorujących system sądownictwa w Polsce w celu zapewnienia przestrzegania standardów międzynarodowych.
4. Wprowadzenie zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa w celu zapewnienia większej niezależności i przejrzystości.