Rząd pod lupą. Ranking polityk publicznych 2020
Data publikacji: 01/2021
Tematyka: Administracja publiczna | Edukacja i Nauka | Gospodarka i rynek pracy
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
„Rząd pod lupą – Ranking polityk publicznych 2020” to raport, który prezentuje ocenę działań rządu w Polsce w 2020 roku w trzech kategoriach tematycznych: administracja publiczna, edukacja i nauka oraz gospodarka i rynek pracy. W raporcie przedstawiono ranking najlepszych i najgorszych działań rządu, a także analizę polityk publicznych w poszczególnych dziedzinach. Autorzy raportu zwracają uwagę na problemy i wyzwania, z jakimi boryka się polska administracja publiczna, system edukacji oraz rynek pracy. Raport zawiera wiele cennych informacji i propozycji zmian, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji w wymienionych obszarach.
Wnioski
Wnioski
- Relatywnie wysokie i wszechstronne wsparcie dla polskich firm spowodowało, że podziewana recesja została wyhamowana, a poziom bezrobocia wzrósł umiarkowanie na tle innych państw Unii Europejskiej.
- Przyspieszyła transformacja energetyczna, czego przejawem był nowy, odważniejszy projekt polityki energetycznej przedstawiony przez Ministerstwo Klimatu, a także zgoda górniczych związków na odejście od węgla do 2049 roku.
- Rosnąca polityczna destabilizacja hamowała wprowadzanie trwających reform
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- Przeprowadzenie kompleksowej reformy administracji publicznej, która pozwoli na zwiększenie jej efektywności i skuteczności w realizacji zadań publicznych.
- Zwiększenie inwestycji w edukację, w tym w szkolnictwo zawodowe, co pozwoli na lepsze dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy oraz na podniesienie jakości kształcenia
- Polska gospodarka potrzebuje wsparcia ze strony rządu w celu przyspieszenia rozwoju i modernizacji, a także w celu zwiększenia konkurencyjności na rynkach międzynarodowych.
- Konieczne jest zwiększenie inwestycji w infrastrukturę, w tym w drogi, kolej i transport publiczny, co pozwoli na poprawę mobilności i dostępności do różnych regionów kraju.