Funkcjonowanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) na tle rozwiązań europejskich
Data publikacji: 01/2023
Tematyka: Administracja publiczna | Samorząd terytorialny
Link źródłowy: kliknij tutaj
Informacja prasowa: kliknij tutaj
Skopiuj link do raportuStreszczenie
Streszczenie
Raport „Funkcjonowanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na tle rozwiązań europejskich” przedstawia analizę zarządzania i finansów publicznych w regionie. W raporcie omówione są m.in. wyzwania stojące przed regionem i jego perspektywy rozwoju. Raport zawiera ocenę dotychczasowego funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na tle europejskich rozwiązań o ugruntowanej, wieloletniej tradycji.
Wnioski
Wnioski
- Za dotychczasowe dokonania metropolii należy uznać przede wszystkim: wprowadzenie spójnej identyfikacji wizualnej obszaru i prowadzenie jego promocji, przejęcie zarządzania transportem publicznym i dalsze w niego inwestowanie, działania na rzecz efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza oraz rozwoju transportu rowerowego.
- Ustawowe zadania metropolii interpretowane są zawężająco, w wyniku czego odbywająca się w jej granicach współpraca przede wszystkim skupiona jest na temacie transportu publicznego.
- Zauważalna jest dysproporcja między gminami członkowskimi GZM w zakresie ponoszonych kosztów związanych z funkcjonowaniem metropolii. Miasta o charakterze centralnym są bardziej obciążone utrzymaniem instytucji, dróg czy szkół. Jednocześnie te, które najmocniej partycypują w kosztach, nie mają w ramach GZM większego głosu decyzyjnego ze względu na stosowanie zasady dwóch większości (liczba gmin oraz liczba mieszkańców) w przyjmowaniu uchwał Zgromadzenia GZM.
Główne rekomendacje
Główne rekomendacje
- W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii istnieje potrzeba zwiększenia liczby miejsc pracy, zwłaszcza w sektorze usług Zwiększenie inwestycji w infrastrukturę, zwłaszcza w zakresie transportu publicznego i dróg.
- W regionie istnieje potrzeba zwiększenia inwestycji w rozwój kultury i turystyki, co może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności regionu Wspieranie rozwoju sektora usług w regionie poprzez tworzenie korzystnych warunków dla przedsiębiorców i inwestorów.
- Zwiększenie inwestycji w rozwój kultury i turystyki, co może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności regionu.
- Wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego w regionie, w tym poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii.
- Wspieranie działań na rzecz integracji społecznej i walki z wykluczeniem społecznym w regionie.